Živá nebo mrtvá strava pro psy?
Proč jsou psi
stále více nemocní? Proč je trápí stejné zdravotní problémy jako nás lidi? Diabetes,
rakovina, různé typy alergií, problémy s játry, ledvinami i zažíváním už
nejsou problémy jen lidstva, ale bohužel i našich domácích mazlíčků.
Tušíte, proč je tomu tak? Co můžeme mít společné?
Koncerny, které vyrábějí granulovanou stravu, mají jedno společné. Bez ohledu na kvalitu vstupní suroviny jsou všechny suroviny vystavené při zpracování vysoké teplotě a ta, bohužel, veškeré živiny zničí a pro psa pak ve finále v potravě nezůstane vůbec nic.
Surové ingredience určené pro výrobu granulí se míchají v obřím mlýnku. Mnoho potravin, které se přidávají, například obilí nebo masokostní moučka, již byly zahřívány a zpracovány před předáním do samotné výrobny granulí. Ingredience se nasypou do mlýnku, kde se pomelou, pak se napařují a zahřívají. Následně se protlačí obrovským šroubem zvaným extrudér, opět se zahřívá a celá masa se pak odešle do sušárny, kde se směs v teple dosušuje. Jakmile je masa usušená, postříká se tukem a syntetickými vitamíny. Poté jsou granule zabaleny do lákavých přebalů, expedovány nebo ukládány do skladů, kde mohou ležet velmi dlouho.
Je třeba si uvědomit, že než se dostane tato krmě do misky vašeho psa, je proces zahřívání opakován nejméně 4x.
Proč na tom záleží? Protože zahřívací proces zničí veškeré nutriční hodnoty a přínos pro organismus vašeho psa.
Nakrmte vašeho psa tak, aby na stravě, kterou přijímá, žil a nejen
přežíval.
Již při prvním zahřátí surovin je téměř polovina živin zničena. Když si uvědomíme, že celý proces výroby granulí zahřívá vstupní suroviny až 4 krát, jaké živiny nám v potravě tedy zbydou? Žádné. Nic „živého“ z těchto potravin nezůstane. Jídlo nemá prakticky žádnou skutečnou výživovou hodnotu.
Jak výrobci krmiv pro domácí zvířata vyrábějí falešnou potravu?
Je zřejmé, že psi na potravě chudé na živiny nemohou prosperovat dlouho. Brzy se objeví chronická onemocnění. Pro vaši představu:
Nedostatek magnézia bude mít za následek nervovou disfunkci, disfunkci pojivové tkáně, problémy s přetrženými ACL (přední zkřížený vaz).
Nedostatek jódu zapříčiní vznik obezity, chronických infekcí a agrese.
Nedostatek zinku bude odpovědný za srdeční choroby, vznik diabetu, sleposti a kožních problémů.
A bohužel mnoho dalšího. Již chápete?
Výrobci krmiv tohle všechno vědí. Vědí, že jejich potrava postrádá všechny živiny, a proto se je snaží vykompenzovat přidáváním syntetických vitamínů a minerálů. Můžete si nyní říct, že takto je to přece v pořádku, ale problém s těmito vitamíny a minerály je ten, že jsou uměle vyrobeny.
Jsou to chemické izoláty nebo frakční kousky vitamínů, které jsou vyráběny v laboratořích vlastněných farmaceutickou společností, která se obvykle nachází kdesi v Číně. Čína dnes vyrábí 90 % vitamínu C a většinu ostatních vitamínů. A jejich výsledky v oblasti bezpečnosti potravin nebývají dobré.
Opravdová strava kontra falešná strava
Syntetické vitamíny jsou odlišné. Syntetický vitamín je jen zlomkem toho, co by se našlo v přirozeně se vyskytujícím vitamínu. Chybí důležité kofaktory, díky nimž funguje. (* kofaktor: látka, která spolupůsobením s jinou látkou způsobuje zesílení jejího účinku).
Proč? Proč je syntetický vitamin C odlišný od přírodního vitamínu C, když oba mají stejné chemické složení?
Chromatogramy nám mohou pomoci pochopit, jak dvě látky se stejnou chemickou analýzou mohou být velmi odlišné, pokud jde o jejich biologickou hodnotu a kvalitu. A jak můžete vidět na tomto obrázku, syntetické vitamíny se velmi liší od svých přirozených protějšků.
* syntetický vitamín A * přírodní vitamín A
Zatím co olej z tresčích jater (který je skvělým zdrojem vitamínu A) obsahuje málo zubů a spoustu barvy, syntetický vitamín A je odlišný.
Ve skupině, která byla krmena beta-karotenem, se vyvinula oční nemoc v důsledku nedostatku vitamínu A, zatím co ta skupina, která byly krmena extraktem z mrkve, nebyla touto nemocí postižená. (The Vitamins, Sherman and Smith, Monograph Series, Chemical Catalog Company, 1931).
* syntetický vitamín B * přírodní vitamín B
Přírodní vitamín A je v potravě obsažen jako přírodní chemická složka zvaná beta-karoten. Tělo ho musí převést na vitamín A, aby ho mohl organismus plně využít. Vitamín A může být ve velkých dávkách toxický. Beta-karoten nebo provitamín A je výchozí látka, která umožňuje tělu převést pouze tolik, kolik tělo potřebuje a zbytek vyloučit. Jedná se o přirozenou ochranu před excesy a toxickým poškozením, ale funguje to pouze v případě, že beta-karoten pochází z celého zdroje potravy a je doplněn kofaktory.
Zkouška účinnosti beta-karotenu a retinolu v roce 1996 je dobrým příkladem potenciální nepředvídatelnosti syntetických vitamínů. V této studii testovali účinek betakarotenu a retinyl plamitátu na výskyt rakoviny a smrti. Sledovali téměř 20 000 účastníků, kteří byli vysoce ohroženi rakovinou plic, jako jsou kuřáci a pracovníci s azbestem, studii zahájili v roce 1988, přičemž měli v úmyslu nechat výzkum běžet do roku 1997. Studie však byla zastavena v roce 1996, 21 měsíců před plánem, protože nebyly zjištěny žádné důkazy, které by hovořily ve prospěch syntetických vitamínů. Žádný pozitivní účinek při jejich podávání na lidský organismus nebyl prokázán.
Ba naopak, ve skupině, která užívala syntetické vitaminy, došlo ke značnému nárůstu rakoviny, srdečních chorob a smrti.
Vitamínové premixy (předpřipravené mixy) a AAFCO standardy
V průmyslu světa krmiv se traduje takovéto přísloví: "Standardy AFFCO můžete splnit i s pytlem písku, pakliže bude obohacený o premix syntetických vitamínů a minerálů. A to je v podstatě to, co váš pes jí, když nabídnete levné granule nebo konzervované jídlo. Pytel neživého žrádla obohacený o falešné vitamíny a minerály. A pokud tyto vitaminy splňují minimální standardy stanovené společností AAFCO, považuje se tato strava za 100 % vyváženou a úplnou.
Z velké míry čínské premixy, které obsahují tyto syntetické vitaminy a minerály, již zabily nebo vážně poškodily desítky tisíc psů a koček. Navzdory tomuto vědomí se i dnes výrobci krmiv pro domácí zvířata stále spoléhají na tyto syntetické vitamíny, aby tak jimi obohatili svou výživu pro psy.
Jak zjistím, že granule, které dávám svému psu obsahují syntetické vitamíny?
Je snadné zjistit, zda vaše krmivo pro psy obsahuje syntetické vitamíny. Jsou uvedeny na štítku.
Zde jsou dva štítky z granulí. První štítek jsou granule s přidanými syntetickými vitamíny.
A tady je popis granulí, které neobsahuje syntetické vitamíny:
Ano, můžete krmit svého psa granulemi, které se nespoléhají na syntetickou výživu.
Pokud jsou ingredience slušné a zpracování je minimální, udržuje živiny neporušené, může potravina vyhovět standardům AAFCO i bez falešných vitamínů.
Bohužel pouze méně než 1 % granulí je vyrobeno bez syntetických materiálů. Tady je (krátký) seznam pro případ, že vás to zajímá:
S láskou ke psům
Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte ho prosím dále.