Průjem, jak se ho rychle zbavit?
Stalo se vám už někdy, že se váš pes napil špinavé vody, slupnul nějaký kus odpadku, přišel se pochlubit ke dveřím s kusem týden starého masa, který měl zakopaný někde na zahradě? A i přesto to jeho organismus ustál bez sebemenších zažívacích potíží?
Ať už
průjem způsobilo cokoliv, budete se ho chtít určitě rychle zbavit. Než se pustíte do léčby samotné, je vhodné zjistit příčinu. Zvláště pak, pokud váš pes trpí průjmy poměrně často. Je důležité vyřešit podstatu věci, přijít na kloub tomu, proč váš pes průjmy trpí.
Co Vám může vzhled psí stolice prozradit?
Normální textura psího exkrementu
Normální psí hovínko je ohebné a tvárné. V tabulce jej můžete shlédnout pod číslem 3.
Pod číslem 2 můžete shlédnout kompaktní, poddajné a tmavé hovínko, které je typické pro psy, kteří jsou krmení syrovou stravou. Ať už se jedná o B.A.R.F nebo P.M.D metodu.
Četnost kálení: většina psů chodí se stolicí 1 - 2 denně a obvykle je to ve stejný čas. Mnoho psů také velmi rádo chodí na stejné místo.
Abnormální textura psího exkrementu
Tvrdá stolice - zácpa nebo velmi tvrdý exkrement. Ke shlédnutí v tabulce pod číslem 1
Měkká stolice - přirovnala bych to k formě točené zmrzliny. V tabulce tento typ můžete shlédnout pod číslem 4 a 5.
Sypká, vodnatá a velmi řídká stolice také není ideální a svědčí o zažívacích problémech. Tento typ stolice můžete shlédnout v tabulce pod číslem 6 a 7.
V tomto případě nelze hovořit o pravidelnosti. Psi jsou nuceni kálet velmi často.
Co Vám může prozradit barva psího výkalu?
Normální stolice je stolice, která se vyskytuje v různých odstínech hnědé. Pakliže hnědá není, co to o zdraví vašeho psa vypovídá?
Žlutá stolice
Nejčastější příčinou žluté stolice je:
- parazit kokcidie
- přemnožení patogenních baktérií
- změny na játrech
Žlutá stolice se může objevit jak u akutních průjmů tak i u chronických.
Oranžová stolice
Obvykle znamená, že váš pes pozřel něco s potravinářským barvivem. Exkrement může také obsahovat menší množství krve. Jedná se akutní problém, který často vyřeší půst a dietní strava.
Zelená stolice
Nejčastější příčinou zelené stolice je:
- gastrointestinální hypermobilita
- problém se žlučníkem
- u akutních případů to může být projev enormního požírání trávy, přílišné konzumace husích a slepičích hoven
Modrá stolice
Pokud objevíte modrou stolici, berte to jako stav nejvyšší nouze a ihned navštivte svého veterinárního lékaře. Modrá stolice může znamenat požití jedu na krysy (který je také modrý) nebo kusu hračky. Odeberte kus stolice a vezměte ji s sebou k veterináři na rozbor. Jedná se o akutní problém, který potřebuje akutní řešení.
Černá stolice
Černá nebo velmi tmavě hnědá stolice často znamená, že obsahuje krev. Může to být závažný zdravotní problém. Pokud jste však dali psovi při posledním krmení více játry nebo sleziny, tak i toto může stolici zabarvit.
Bílá stolice
Nejčastější příčinou bílé stolice je:
- příliš mnoho kostí v krmné dávce
- tasemnice ("bílá rýže" v exkrementech)
Šedá stolice
Šedá, mazlavá stolice může poukazovat na problémy se slinivkou nebo žlučovými cestami.
Růžová a červená stolice
Růžové nebo červené skvrny ve stolici znamenají přítomnost krve. Může se jednat jak o akutní případ tak i o chronický.
Hlen ve stolici
Hlen ve stolici označuje detoxikační reakci organismu. Trávicí systém vašeho psa se snaží něčeho zbavit. Je to obvykle akutní problém a vyřeší se sám.
Jedná se o průjem tenkého nebo hrubého střeva?
Další z otázek, kterou je nutné si položit je ta, odkud průjem pochází. Pokud se jedná o průjem tlustého střeva, pak pes bude nucen kálet velmi často a s extrémní naléhavostí. V těchto případech je běžné, že se vyprazdňuje kdekoliv a kdykoliv. Nehody v bytě jsou nemilou, ale běžnou praxí. Prognóza průjmu tlustého střeva je lepší než při průjmu tenkého střeva.
Při průjmu tenkého střeva četnost vyměšování bude nižší a bude lépe ovladatelné. Charakteristickým znakem průjmu tenkého střeva je to, že se ve stolici neobjevuje žádná krev. Krev
i veškeré další živiny jsou tráveny v tenkém střevě. Když tenké střevo nefunguje správně, nemůžou se živiny dobře vstřebávat. Jídlo pak prochází do hrubého střeva příliš rychle. Nedostatek živin vede k dalším zdravotním problémům a hubnutí.
Jakou podobu může mít krev ve stolici?
Krev ve stolici se může projevit různými způsoby:
- krev na povrchu
- černá stolice - tato stolice vás na první pohled nemusí vyděsit. Přeci jen, když uvidíte jasně červenou krev, zbystříte mnohem rychleji. Černá stolice však znamená přítomnost krve a to může být pro vašeho psa nebezpečné. (Pokud jste psovi podávali játra nebo slezinu, vyčkejte do dalšího krmení a pozorujte výkaly. Mnohdy jsou výkaly zabarveny krví, která je obsažená v těchto vnitřnostech).
- jahodový milkshake nebo jahodový džem - je velmi často projevem HGE (hemoragická gastroenteritida)
Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu vašeho psa?
Průjem a zvracení jsou přírodní cesty psího organismu jak se vypořádat s toxiny v těle. Zde je několik důvodů, proč to tělo vašeho psa musí udělat. Některé z nich jsou akutní, což znamená, že rychle přicházejí a také odcházejí. Jiné jsou chronické což znamená, že jsou dlouhodobé nebo trvalé.
Akutní typ průjmu může způsobit:
- dietní chyba
- stres
- baktérie
- virus
- parazit
- otrava
Chronický, dlouhodobý typ průjmu může způsobit:
- potravinová intolerance
- potravinová alergie
- špatně zvolená strava
- onemocnění jater, ledvin, slinivky
- nádorová onemocnění
- zánět střev, žaludku
Jak zastavit průjem přírodní cestou?
Dobrou zpráva je, že lze při léčbě průjmu použít přírodní léčiva. Ale než vám prozradím jaká, pojďme se podívat na účinek antibiotik, která bývají velmi často užívána.
Pokud vezmete svého psa ke konvenčnímu veterinárnímu lékaři, na průjem mu obvykle předepíše antibiotika, jako jsou např. metronidazol (Flagyl), který zastaví průjem v několika málo dávkách. Problémem však je ten, že antibiotika zastaví příznaky, ale vy neodhalíte příčinu. A tak je velmi pravděpodobné, že se průjmy budou opakovat. Antibiotika jsou řešením na krátkou chvíli. Dlouhodobé podávání antibiotik je pro organismus celkově nevhodné a mohou způsobit více škody než užitku.
Projevy, které vyžadují konzultaci u vašeho veterináře:
- apatie
- nafouklé břicho
- opakované zvracení
- velké množství krve ve stolici
- pozření jedu na krysy, slimáky nebo jiných jedů a nebezpečných látek
Mnoho
akutních případů trvá den, maximálně dva a můžete je v klidu vyřešit doma.
4 jednoduché kroky k zastavení psího průjmu
1) Půst
Nekrmte psa 12 až 24hodin. Pokud mu není dobře, sám ani potravu přijímat nebude. Nechte jeho trávicímu traktu čas si odpočinout a nenuťte mu žrádlo na sílu.
Nikdy nepodrobujte půstu štěně! u štěněte přejděte rovnou na krok č. 2
Pokud je váš pes příliš malý nebo má předpoklady k hypoglykémii, dejte mu líznout maličko medu každou hodinu.
Jakmile už nezvrací, průjem se zpomalil nebo úplně zastavil, nabídněte svému psovi malé množství vody. U malého psa začněte s pár lžičkami co 2 hodiny. U velkého psa podejte 1/2 až 1 menší hrníček každé dvě hodiny. Pokud můžete, nabídněte psovi vodu filtrovanou.
Po 6. hodinách, kdy byl váš pes pouze o vodě, mu můžete zkusit podat malé množství vývaru nebo nevýrazného, dietního jídla. Vývar je plný živin a pro žaludek vašeho psa velmi příjemný. Jak na něj si můžete prohlédnout v tomto článku.
2) Krmte dietní a vyváženou stravou
Vhodné je podávat vývar včetně celého obsahu (maso, zelenina). Pokud je s tímto pejsek v pohodě, přidejte rýži. Správně sestavená krmná dávka je taktéž alfa omegou při opakujících se průjmech.
TIP na pořádný drůbeží vývar:
Vložte do většího hrnce 3 kuřecí stehna, zalijte zhruba 2l vody. Přidejte nakrájenou mrkev, petržel, celer, pórek. Vývar nesolte a nepřidávejte žádné koření. Vše pomalu přiveďte k varu a vařte alespoň 3 hodiny. Jakmile je vývar hotový, vyjměte maso i zeleninu. Čistý, vlažný, vývar podávejte psovi. Podávejte maličké porce a sledujte reakci organismu. Vhodné časové rozmezí mezi jednotlivými porcemi je 3-4 hodiny. Je-li už mu lépe, můžete do vývaru přidat maso (bez kůže a kostí) a namačkanou zeleninu. Pokud budete chtít můžete přidat i trošku rýže.
3) Podpořte jeho střeva
Nasaďte pro-prebiotika, která pomohou navrátit správnou střevní mirkroflóru.
Probiotika - nabudí imunitní systém a podpoří celý organismus. Pomohou znovu vybudovat a obnovit střevní výstelku, střevní buňky a povrch sliznic. Probiotika jsou vhodná nejen pro případ výskytu průjmu, ale také po náročné léčbě, při které byla hojně využitá antibiotika. Antibiotika totiž zničí ve střevě vše dobré. Dále je můžete nabídnout při stresových situacích nebo náročných sportovních výkonech. Můžete je svému psovi dopřávat i v průběhu celého roku.
Prebiotika - tj. vláknina, která prochází střevem. V tlustém střevě začne fementovat a rozkládat se na mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Prebiotikum je v podstatě nestravitelná složka stravy, která představuje „substrát“ pro přátelské bakterie – tedy probiotika a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu. Vždy používejte probiotika a prebiotika současně.
Pro-prebiotka můžete zakoupit jako hotový produkt. Například produkt Love Bug od Kanadské společnosti Adored Beast.
Prebiotikum můžeme nalézt i v přírodě. Jako prebiotikum můžete použít tyto byliny:
- čekankový kořen
- česnek
- modřín
- arabinogalaktan (výtažek z modřínu opadavého)
- kořen lopuchu
- pampelišku
4) Zotavení organismu
Kroky 1 až 3 výše uvedené vám pomohou zastavit průjem. Je však na místě i nadále přistupovat k organismu šetrně a zajistit jeho celkové doléčení a zotavení.
Organismu vašeho pejska můžete po prodělaných průjmech podpořit:
- Jilmem plavým (Slippery Elm)
- L-glutaminem
- kořenem proskurníku
- Bachovými květovými esencemi
Jilm plavý je bylinka, která je velmi přínosná při žaludečních a střevních obtížích. Uklidňuje sliznice a je velmi jemná k zažívacímu traktu vašeho psa. Jilm můžete koupit v lékárně ve formě tobolek nebo prášku. Prášek je vhodný zamíchat do krmné dávky, eventuálně přidat do jogurtu.
Vhodné dávkování je vždy předepsáno výrobcem. Pakliže nebude uvedeno, doporučená množství jsou tato:
¼ kapsle dvakrát denně pro malé psy
½ kapsle dvakrát denně pro střední psy
1 kapsle jednou nebo dvakrát denně pro velké psy
Při práškové variantě pak prosím podejte 1 lžičku na 5 kg hmotnosti.
L-glutamin je aminokyselina, která léčí střevní buňky. Je k dostání v lékárnách.
Kořen proskurníku - jedná se o další užitečnou bylinu, která zklidní gastrointestinální trakt po prodělaných průjmech. Najdete ji ve formě tinktury nebo hotových doplňků. Lze zakoupit v lékárně.
Bachovy esence mohou pomoci v případě, že je průjem vašeho psa způsobený stresem. Bachovy květové esence mohou pomoci k odbourání stresu. Více informací o Bachových esencích můžete najít na jejich stránkách. Pro odkaz klikněte zde.
Pokud je váš pes zdravý a má silný imunitní systém, pomocí diety a těchto přírodní řešení, to určitě zvládne překonat během pár dní.
Když problémy přetrvávají, váš pes stále vykazuje známky nemoci a průjmu, zkonzultujte jeho stav se svým veterinářem.
Jestliže se průjem vašeho psa stane chronickým (což znamená, že má průjem pravidelně), konzultujte jeho stav s veterinárním lékařem.
Váš veterinární lékař může navrhnout:
- provedení fekální zkoušky k vyloučení parazitů (koprologie)
- odběr krve, aby se vyloučily obavy z orgánových dysfunkcí
- rentgen nebo břišní ultrazvuk k vyloučení cizích předmětů, překážek a rakoviny
- endoskopie pro zobrazení žaludku a střevní sliznice
Naštěstí většina případů průjmu sama odezní. S vhodnou stravou a vaší péči se váš pes může rychle vrátit do formy.
S láskou ke psům
Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte ho prosím dále!