Darovaní krve
Milá Gabinka (Gabrielle Perla Silesia) má srdce na pravém místě 💕 Pomohla darováním své krve pejskovi, který měl nádor na slezině. Během operace ztratil hodně krve, a proto bylo nutné zajistit krev dárce. Pejsek přežil a zotavuje se. Jsem na Gábinku i její majitelku neskutečně hrdá a vděčná za to, že pomáhají, když je to nutné.
Stejně tak jako ve světě lidí, tak i ve světě psů je zapotřebí odvážlivců, kteří jsou ochotni darovat krev a pomoci tak psům, kteří to potřebují.
Kdo může darovat krev?
K tomu, aby váš pes mohl darovat krev, je nutné splnit tyto základní kritéria:
- měl by vážit více než 25kg
- musí být zdravý
- v minulosti nesměl být příjemcem krve
- musí být správě vakcinován
- od posledního odběru krve musí uplynout alespoň 5 měsíců
- feny nesmí být březí nebo po porodu
- feny nesmí hárat
- ideální je pes klidné povahy
Programy dárcovství krve koordinují různé instituce, webové portály a veterinární nemocnice nebo ordinace po celé České Republice. Mnohé instituce také fungují jako registr, databáze psů a koček, kteří jsou vhodnými dárci a v případě potřeby je možné je kontaktovat a požádat o pomoc. Některé z větších klinik disponují krevní bankou.
Co zahrnuje proces darování krve?
Darování krve je proces, který trvá přibližně půl hodiny a lze jej provést až 4 x ročně. Dárcovské zvíře obvykle navštíví veterinární kliniku v dopoledních hodinách (pokud se jedná o plánované dary) a je připraveno jít domu v odpoledních hodinách. V akutních případech volají kdykoliv je nutné.
Krev se odebírá z jedné ze žil vašeho psa. Nejčastěji se jedná o žíly na krku a celkové odebrané množství krve bývá od 300 do 500 ml. Jakmile odběr proběhne, veterinář vám sdělí instrukce, jak správně o psa po takovémto zákroku pečovat.
Než dojde k samotnému darování krve, veterinář provede komplexní krevní vyšetření, aby se ujistil, že je váš pes zdravý a mohl krev darovat. Psi obvykle nejsou pod sedativy a ani nejsou zatěžováni anestezií.
Mezi základní pravidla péče po odběru krve patří:
- vyhněte se namáhavému pohybu po dobu 24 hodin
- zajistěte dostatek pitné vody
- zajistěte kvalitní a pestrou stravu (syrová strava, minerály a vitamíny)
- monitorujte příznaky jako je letargie, snížena chuť k jídlu, nevolnost, krvácení z místa odběru, nekoordinované pohyby, slinění více než obvykle nebo nadměrné olizování pysků. Pokud se některý z těchto příznaku objeví, je nutné kontaktovat veterinárního lékaře.
Co se stane s odebranou krví?
Pomozte, nikdy nevíte, kdy váš pes bude tuto pomoc také potřebovat!
Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte ho prosím dále.