Mikrobiom (střevní mikroflóra)
Nakrmte nejen vašeho psa, ale především jeho mikrobiom!
Pokud vlastníte psa, nemyslete si, že je vaším jediným domácím mazlíčkem. Vašeho pejska si pořizujete s biliony malých přátel, kteří spravují jeho mikrobiom (střevní mikroflóru) a pokud zanedbáte tyto maličké přátelé, s největší pravděpodobností zanedbáte i zdraví vašeho psa.
Co představuje zdravý mikrobiom a jaké faktory mohou ovlivnit jeho složení?
Střevní mikrobiom (mikroflóra) se skládá z baktérií, virů a eukaryotických organismů, které se nacházejí v gastrointestinálním traktu, a které se symbioticky vztahují k hostiteli. Například, baktérie ve střevech produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), který vyživuje intestinální epitel, zatímco epitel produkuje hlen, který živí jiné prospěšné baktérie.
Střevní mikrobiom (mikroflóra) přispívá k metabolickým funkcím, chrání před patogeny, vzdělává imunitní systém a prostřednictvím těchto základních funkcí přímo nebo nepřímo ovlivňuje většinu fyziologických funkcí.
Zdravý a stabilní mikrobiom, říká se mu také „zapomenutý orgán“, může současně působit jako prozánětlivý a protizánětlivý přičemž udržuje rovnováhu, aby zabránil nadměrnému zánětu a přitom byl schopen rychle reagovat na infekce.
Mikrobiom pomáhá vašemu psovi s řadou důležitých funkcí. Podívejme se na pět hlavních způsobů, kterými mikrobiom podporuje a chrání zdraví vašeho psa:
1) Ochrana proti patogenům jako jsou:
- viry (parvovirus, psinka)
- houby, kvasinky
- škodlivé bakterie jako E. coli nebo salmonela a další patogeny
- leptospiróza nebo lymská borelióza
Přátelské bakterie vylučují chemikálie, které mohou tyto škodlivé útočníky zabít.
„Když je přátelských bakterií více než patogenních, zabírají si živiny a prostor. To vyhladoví patogenní bakterie, které by se mohli ve střevě dále rozmnožovat a škodit“
2) Vytváří ochrannou bariéru
Malé mikroby se mohou připojit k útočníkům. To zabrání toxinům v pohybu hlouběji do těla a odejdou společně se stolicí.
3) Mikrobiom vašeho psa krmí vašeho psa
Mikroby v mikrobiomu vašeho psa nejsou paraziti, kteří vašemu psovi kradou živiny, ale ve skutečnosti je opak pravdou.
Přátelské bakterie ve střevním mikrobiomu vašeho psa produkují speciální proteiny zvané enzymy. Enzymy pomáhají vašemu psovi trávit a maximálně využívat přijatou potravu. Pokud tyto přátelské bakterie nejsou přítomné, váš pes nedostane z potravy veškerou výživu, kterou potřebuje.
Přátelské bakterie transportují živiny přes střevní stěnu do krevního oběhu vašeho psa. To poskytuje energetickou podporu buňkám k udržení jejich zdraví a budování nových.
Mikrobiom také produkuje vitamíny, zejména thiamin a vitamíny skupiny B. Ve skutečnosti je vitamín B12 (kobalamin) tvořen pouze bakteriemi v zažívacím traktu. B12 hraje důležitou roli v imunitní funkci. Pokud má váš pes nedostatek vitamínů B12, příčinou nedostatku může být nesprávná funkce střev, nikoli špatná strava.
Mikroby také produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které vznikají fermentací vlákniny v tlustém střevě vašeho psa. Tyto tuky pomáhají vstřebávat důležité minerály, včetně vápníku, hořčíku a železa.
Stres, pocit hlavu nebo plnosti, to vše může ovlivnit chování vašeho psa. Pomyslná osa "střevo-mozek" je komunikační systém mezi mikrobiomem a mozkem vašeho psa. Jakkoli to zní šíleně, mikroby žijící ve střevech vašeho psa dokážou komunikovat s jeho mozkem prostřednictvím nervů a hormonů. Mozek může vyslat signály mikrobiomu a požadovat ho tím o více potravy. Může také ovládat imunitní systém.
Hlavní příčiny stresu bývají:
- odloučení štěňat od matek
- sociální stres
- dlouhodobá zdrženlivost
- změna majitele
- změna prostředí, ve kterém žijí
Pro praktickou představu to bývá nejčastěji stres způsobený odloučením štěněte od matky, který se projeví průjmem štěněte u nových majitelů.
Také u lidí lze tento jev vypozorovat. Vlivem stresu se mění mikroflóra střev a velmi často se i vy můžete setkat například s průjmem způsobeným stresovou situací.
5) Důležitá součást imunitního systému
Zdaleka nejdůležitější prací střevní mikroflóry je podpora imunitního systému. Zažívací trakt vašeho psa je lemován slizniční membránou. V této membráně se vyskytuje GALT (střevní lymfatická tkáň).Tato lymfatická tkáň velmi úzce spolupracující s mikrobiomem a tvoří až 90% imunitního systému vašeho psa. GALT obsahuje speciální imunitní buňky, jako jsou lymfocyty, T a B buňky.
Střevní dysbióza a její příčiny
Příčiny:
1) Paraziti
Parazity v organismu našeho psa vidíme velmi neradi a tak saháme minimálně 1 x za rok po odčervovacích tabletách. Tyto tablety mohou střevní mikroflóru poškodit.
Zkuste místo pravidelného odčervování využít nabídky koprologického vyšetření. Odebráním a vyšetřením trusu zjistíte, jestli je odčervení vašeho psa nutné.
2) Ultra zpracované potraviny
Cukr a rafinované škroby se rychle vstřebávají a mikroby je nedokáží včas strávit. Mikroby mohou začít pohlcovat buňky, které lemují střeva vašeho psa. Když k tomu dojde, u vašeho psa se objeví syndrom netěsného střeva, který způsobuje chronický zánět.
Ultrazpracované potraviny jsou sterilní. Veškeré baktérie byly vlivem zahřívání a zpracovávání zničeny. Mikroby žijící ve střevech vašeho psa postupně odumírají a je zapotřebí je v jeho stravě nahradit.
3) Geneticky modifikované potraviny
Obsahuje krmivo vašeho psa některou z následujících složek:
- sója
- kukuřice
- řepa
- vojtěška
- nebo jiné geneticky modifikované potraviny
Tyto potraviny jsou často modifikovány a také ošetřovány postřikem - glyfosátem - pro hubení škůdců. Glyfosát funguje tak, že deaktivují něco, co se nazývá shikimate cesta. Tímto způsobem přeměňuje hmyz potravu na palivo, takže glyfosát tuto cestu přeruší a tím hmyz vyhladoví. Vědci tvrdí, že glyfosát je bezpečný pro lidi a další zvířata, jako je váš pes, protože nemáme shikimate cestu a používáme jiné cesty k metabolizaci potravin.
Problém však je v tom, že mikroby v mikrobiomu mají shikimate cestu. Takže glyfosát zničí mikrobiom vašeho psa tak rychle, jako cokoli jiného.
4) Antibiotika
Antibiotika jsou bombardéry, které zničí každý malý mikrob v dosahu. Mohou v podstatě zničit celý mikrobiom vašeho psa.
Zabijí patogenní bakterie, ale také všechny přátelské baktérie ve střevech vašeho psa. Ty baktérie, které váš pes potřebuje k budování vitamínů a imunitního systému. Mnoho léků a vakcín může mít stejný dopad.
Existuje mnoho dalších způsobů poškození mikrobiomu, včetně:
- umělé příchutě
- konzervanty
- pasterizace
- mléčné výrobky
- léky proti blechám a klíšťatům
- vakcíny
- drogy
- stres
Jaké zdravotní problémy může dysbióza způsobit?
Největším problémem je syndrom netěsného střeva
Stěny tenkého střeva jsou velmi tenké a tráví téměř veškerou přijatou potravu vašeho psa. Stěny obsahují řadu buněk s malými mezerami mezi nimi. Tyto mezery umožňují průchod pouze malým, tráveným proteinům a potravinovým částicím.
Když je mikrobiom narušen, střevní stěna bude ovlivněna třemi způsoby:
- Slizniční výstelka se zmenšuje. Sliznice chrání střevní výstelku vašeho psa před oděrkami způsobenými při zpracovávání potravy. Když se ztenčí, buňky pod budou poškrábány a nakonec se zanítí.
- Zánět výstelky způsobí otevření těsných prostorů mezi buňkami.
- Buňky střeva buď odumřou, nebo se poškodí. Nebude možné detekovat škodlivé látky. To znamená, že do krve mohou pronikat škodlivé látky, včetně bakterií, virů, hub, nestrávené částice potravy a alergenů.
Příznaky netěsného střeva:
- potravinové alergie a přecitlivělost - vedou ke svědění, poškrábání, horkým místům (hotspotůmú a podráždění pokožky
- kvasinková infece - Dysbióza umožní kvasinkám v mikrobiomu vymknout se kontrole a netěsné střevo umožní kvasinkám vstoupit do těla a způsobit tam kožní problémy, jako jsou infikované uši, packy atd.
- zánětlivé onemocnění střev, průjem, zácpa
- autoimunitní problémy (jako je rakovina a alergie)
- bolest kloubů
- onemocnění štítné žlázy
- špatná funkce jater
- pankreatická nedostatečnost
- cukrovka
- poruchy chování
- přibývání na váze
- nadýmání
- nedostatek energie a pomalý metabolismus
- autoimunitní onemocnění
Dobrou zprávou je, že můžeme některé z těchto poškození a onemocnění „opravit“ lepší výživou.
Jak zlepšit funkčnost zažívacího traktu?
- Krmte syrovou stravou. Studie ukazují, že psi krmení syrovou stravou mají rozmanitější mikrobiom a pokud jde o zdraví střev, je rozmanitost klíčová. Na druhé straně mají psi krmení granulemi méně různorodý mikrobiom. Mají také velkou populaci druhů bakterií spojených se zánětem a onemocněním střev.
- Krmte probiotika - porobiotika jsou doslova zdravé (pro) bakterie (biotika). Probiotika pomáhají vašemu psovi obnovit jeho mikrobiom a jsou nezbytností, pokud je váš pes krmen granulemi anebo je nucen dlouhodobě užívat léky.
- Vyvarujte se pesticidům, toxinům a lékům (zejména antibiotikům). Kterákoli z těchto chemikálií poškodí jemný ekosystém žijící ve střevech vašeho psa. Hledejte tedy přírodní alternativy, kdykoli je to možné.
Existují dva způsoby, jak do vašeho psa dostat přátelské bakterie: probiotickými produkty nebo potravinami bohatými na probiotika. Bohužel ne všechny probiotické doplňky jsou stejné.
- Hledejte produkt, který nese více než jen několik kmenů bakterií . Pokud se podíváte na štítek, zaměřte se na dobrou směs Lactobacilli a Bifidobacteria. Toto jsou nejdůležitější kmeny a jsou znázorňovány jako B a L (například B. lactis nebo L. acidophilus).
- Hledejte probiotika s minimálně 10 miliardami CFU. Toto je počet „koloniálních jednotek“ bakterií.
- Přidejte probiotika na aerobní bázi. Patří mezi ně Bacillus subtilis a Bacillus coagulans. Aerobní probiotika tvoří ochranný povlak a je mnohem pravděpodobnější, že přežijí v trávicím traktu vašeho psa a kolonizují tam.
- Zkuste se vyhnout probiotikům vyrobeným z mléčných výrobků nebo z jiných zdrojů, které mohou u vašeho psa vyvolat příznaky alergie. Za zvážení stojí mléčné výrobky z kozího mléka, které nejsou pro psí organismus problémem.
4. Přidejte prebiotika
Přidání prebiotik zefektivníme působnost probiotik. Prebiotika jsou nestravitelné složky potravin, které vyživují probiotika ve střevech. Můžete si koupit prebiotické doplňky, jako je inulin a fruktooligosacharidy (FOS). Případně můžete vsadit na jistotu a koupit si komplex pro-prebiotik, který zajistí organismu vše co potřebuje.
Pevně věřím, že je pro vás tento článek přínosem a zodpověděl vaše otázky, na které jste hledali odpověď. Teď již víte, že je velmi důležité vybrat nejlepší krmivo nejen pro vašeho psa, ale také pro jeho malé přátelé!
S láskou ke psům
Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte ho prosím dále.